Powrót do aktywności fizycznej po COVID19

Powrót do aktywności fizycznej po COVID19

Podczas pierwszej fali epidemii COVID19 ilość potwierdzonych przypadków zarażenia covid19 w Polsce oscylowała w granicach 300-400 osób, co w skali kraju było znikomym odsetkiem. Teraz, podczas jej drugiej osłony, problem kolejnych zachorowań stał się realnie namacalny, coraz więcej z naszych znajomych, rodziny, współpracowników, a może i my sami, mieliśmy już kontakt z kimś zarażony lub sami przeszliśmy COVID19. Jak przebyta choroba wiąże się z powrotem do aktywności fizycznej? Czy jest to zwykłe przeziębienie, czy jednak może nieść za sobą spore konsekwencje? Zapraszam do lektury.

Z czym mamy do czynienia?

Temat koronawirusa jest grillowany w mediach już od prawie roku, więc pozwolę sobie ominąć teoretyczny wstęp na temat jego pochodzenia, przypowieści o zjedzonym nietoperzu, w efekcie przej***niu 70 milionów na wybory, które… nieważne. Zamknę się tutaj w zdaniu, że choroba Covid19 wywołana jest zarażeniem wirusem SARS-CoV-2, który to należy do grupy koronawirusów. Nade wszystko bardziej istotnym w tym punkcie jest dla nas, jakie konsekwencje niesie za sobą owe zarażenie.

Najbardziej dotkniętymi obszarami w organizmie człowieka w przypadku zachorowania na COVID19 są układ oddechowy i krążenia, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia zawodników uprawiających sporty wytrzymałościowe, w których to powyższe układy są bardzo mocno obciążane. W niektórych przypadkach stwierdzono objawy zgodne z zapaleniem mięśnia sercowego, a inne przypadki wskazują na bardzo duże zmiany w obrębie płuc, z włóknieniem płuc na czele. Sam SARS-CoV-2 nie jest jeszcze zbadany całkowicie, a na światło dzienne ciągle wychodzą nowe badania, które sygnalizują, że może mieć on wpływ również na mięśnie szkieletowe człowieka, jak i mózg.

Po pierwsze – zbadaj się

W zależności od ciężkości przypadku zarażenia COVID19, różne powinno być także postępowanie w powrocie do aktywności fizycznej, podparte odpowiednimi badaniami. Poniżej znajdziecie tabelę, której autorzy proponują kompleksową diagnostyczną drogę w powrocie do aktywności fizycznej, dzieląc przypadki na 4 główne kategorie:

Rysunek 1. Ścieżki powrotu po zarażeniu covid19. Serce/Płuca – skrót od układów krążenia i oddechowego; MRI – rezonans magnetyczny; Hs-cTnT – badanie troponin; CPET – badania wydolnościowe; CT KP – tomografia komputerowa klatki piersiowej; Rysunek przetłumaczony (Wilson i wsp. 2020)

Tak przedstawione kompleksowa diagnostyka w przypadku zarażenia zdaje się bardzo bezpieczną i rozsądną drogą w powrocie do aktywności fizycznej. Jednocześnie musimy wziąć pod uwagę obecny ciężki stan publicznej służby zdrowia w Polsce, a co za tym idzie mogące wystąpić problemy w przeprowadzeniu powyższych badań.

Powrót do aktywności

Gdy jesteśmy już pewni zdrowia, dostaliśmy zielone światło do powrotu, powinniśmy opracować odpowiedni plan działania. Sam powrót jest sprawą mocna indywidualną podczas którego musimy słuchać przede wszystkim swojego organizmu. W opracowaniach pojawia się wiele rekomendowanych schematów powrotu do aktywności, z czego większość zaleca wznowienie aktywności dopiero w momencie, gdy codzienne czynności (jak chodzenie, sprzątanie itd.) nie sprawiają nam problemów, jednocześnie nie wcześniej niż 5-14 dni od ustąpienia objawów choroby. W zależności od długości przebytej choroby, jej przebiegu, jak i indywidualnych predyspozycji, powrót do regularnego treningu sprzed zarażenia powinien trwać realnie od 3 do nawet 6 tygodni.

Wśród najważniejszych czynników, którymi powinniśmy się kierować w powrocie do aktywności fizycznej możemy wymienić:

  • Powolne, stopniowe zwiększanie obciążeń z naciskiem na tlenowe jednostki w pierwszych dniach powrotu, nie obciążające osłabionych chorobą układów
  • Kontrola subiektywnego odczucia wysiłku i tętna podczas treningu, jak i poza nim i przed kolejną jednostką.
  • Zaprzestanie jakiejkolwiek aktywności w przypadku powrotu któregoś z objawów i konsultacja z lekarzem

Zważając na to, że większość osób czytających ten blog to osoby trenujące amatorsko, zalecałbym zdecydowanie powolny, zachowawczy powrót do aktywności fizycznej. Wasze zdrowie powinno być dla Was priorytetem, tym bardziej jeśli realizujecie się w sporcie amatorskim, a nie zawodowym, gdzie często zdrowie musi walczyć o palmę pierwszeństwa z sponsorami, uciekającym czasem do Igrzysk Olimpijskich i naciskiem z strony środowiska.

Wśród moich zawodników także znalazło się parę osób, które w ostatnim czasie przeszło COVID19. Na szczęście wszystkie z tych przypadków należały raczej do tych lżejszych, które nie potrzebowały hospitalizacji, a wirus zniknął do 10 dni.  Niemniej jednak wszystkim zaleciłem wykonanie EKG i prześwietlenia płuc, a do okresowych badań krwi także zalecę im dodatkowe markery. W samym powrocie do aktywności fizycznej aktualnie stawiamy na bardzo spokojne, tlenowe jednostki, z ewentualnymi ćwiczeniami sprawności, które dodatkowo są realizowane przez zawodników w dużej mierze w oparciu o samopoczucie, z kontrolą intensywności.

Na koniec dygresja – artykuł powstał w oparciu o zagraniczne badania i artykuły naukowe, które znajdziecie poniżej. Pamiętajcie jednak, że podane w tym artykule informacje to jedynie zwrócenie uwagi na realny problem, którego nie można bagatelizować. Starałem się nakreślić możliwe, bezpieczne rozwiązania w powrocie do aktywności po zachorowaniu COVID19, niemniej jednak w wielu przypadkach potrzebne badania i powrót do aktywności powinny być konsultowane z lekarzem medycyny sportowej. Trzymajcie się zdrowo!

Wytrzymali.coach – sprawdź! [REKLAMA]

Źródła:

  1. Wilson MG, Hull JH, Rogers J, et al Cardiorespiratory considerations for return-to-play in elite athletes after COVID-19 infection: a practical guide for sport and exercise medicine physiciansBritish Journal of Sports Medicine 2020;54:1157-1161.
  2. Jorstad HT, van den Aardweg JG Balancing act: when is an elite athlete who has had COVID-19 safe to return to play? When does prudent investigation go offside into overmedicalising?British Journal of Sports Medicine 2020;54:1134-1135.
  3. Dores H, Cardim NReturn to play after COVID-19: a sport cardiologist’s viewBritish Journal of Sports Medicine 2020;54:1132-1133.
  4. Graduated return to play after suspected covid – 19 coronavirus (guidance for pathway coaches and athletes); The Performance Pathway Learning Hub, 2020.
Name (required)Email (required)Website

Leave a Reply