Pogromcy mitów: zakwasy

Pogromcy mitów: zakwasy

Zakwasy po treningu na następny dzień? 🤔 To mit!🧐 Nazewnictwo popularnych „zakwasów” sugeruje, że za opóźniony, pojawiający się przeważnie kolejnego dnia, ból mięśni po treningu odpowiedzialny jest mleczan (sól kwasu mlekowego), który, jak wiemy, powstaje w czasie wysiłku fizycznego. Nic bardziej mylnego!

Mleczan usuwany jest z mięśni w ciągu już około 2 godzin po treningu. Jest on jednym z najważniejszych związków w naszym organizmie, który, utylizowany z mięśni, trafia m.in. do mózgu czy wątroby, gdzie jest substratem wielu różnych procesów. (o mleczanie opowiemy więcej w kolejnych wpisach!) Ból mięśni, który wszyscy znamy, w rzeczywistości jest spowodowany mikrouszkodzeniami tkanki mięśniowej podczas wysiłku fizycznego, a zjawisko „zakwasów” w nauce prawidłowo określane jest jako DOMS (ang. delayed onset muscle soreness – Zespół opóźnionego bólu mięśniowego). Mikrourazy w mięśniach pojawiają się szczególnie przy ćwiczeniach wykorzystujących ekscentryczny skurcz mięśni, gdzie pomimo skurczu następuje wydłużenie włókien mięśniowych (np. skok ze skrzyni) – dlatego też trening biegowy może powodować większy DOMS niż choćby trening kolarski, a to ze względu na występująco fazę amortyzacji w kroku biegowym.

Interesującym jest fakt, że wielkość DOMS wcale nie odzwierciedla faktycznej wielkości mikrouszkodzeń mięśni, a związany jest z osobniczym progiem wrażliwości receptorów bólowych. Przypuszcza się, że opóźnione wystąpienie bólu związane jest z potrzebą czasu na pojawienie się stanu zapalnego w uszkodzonych tkankach, który to pobudza wcześniej wymienione nocyceptory (receptory bólowe). Co ciekawe, pierwsze wzmianki o DOMS pojawiły się już ponad 100lat temu! Niestety wielu trenerów, zawodników, ciągle używa błędnego nazewnictwa, a my jesteśmy tu po to żeby to zmienić! A Wy Byliście już na treningu? Jak tam Wasze DOMSy?

📗Źródła: Cheung, K., Hume, P.A. & Maxwell, L. Delayed Onset Muscle Soreness. Sports Med 33(2003) Nosaka Ken, Muscle Soreness and Damage and the Repeated-Bout Effect [w:] Peter M. Tiidus (red.), Skeletal Muscle Damage and Repair, Human Kinetics, 2008

Name (required)Email (required)Website

Leave a Reply