Biegasz ciszej, biegasz lepiej!

Biegasz ciszej, biegasz lepiej!

Z nowym rokiem, nowym krokiem! Najlepiej krokiem biegowym! Ale jaki on właściwie powinien być? Na pewno nie tak głośny, jak sylwestrowe fajerwerki! Często widujemy w tym okresie początkujących biegaczy, noworocznych kanapowych uciekinierów, którzy człapią po miejskich chodnikach z gracją i odgłosem poruszającego się słonia. Czy głośność kroku biegowego można w jakiś sposób powiązać z ryzykiem kontuzji czy biomechaniką biegu?

Otóż tak! W eksperymencie z 2016 roku 26 biegaczy amatorów wzięło udział w badaniu techniki biegu podczas dwóch serii szybkich przebieżek (do 18 km/h). W pierwszej próbie warunkiem było wyłącznie osiągnięcie zadanej prędkości 18 km/km. W drugiej próbie badani byli poinstruowani aby biegali ciszej niż w pierwszej próbie, jednocześnie osiągając zadaną w pierwszej próbie prędkość. Efektem takiego feedbacku były zmiany w biomechanice biegu! Wpływ na biomechanikę biegu były ściśle związane z kolejnością kontaktu stopy z podłożem. W pierwszej próbie 15,4% biegaczy lądowało inaczej niż na piętę, natomiast w drugiej próbie 76,9%.

Prosta komenda naturalnie wymusiła styl biegania wykorzystując przednią część stopy. Co więcej, polecenie „biegania cicho”, istotnie zmniejszyło siłę reakcji podłoża, czyli jaką siłę przykładamy podczas lądowania i odbicia. W wielu innych badaniach ściśle wiązano ten parametr z ryzykiem odniesienia kontuzji.

UWAGA! Pamiętajmy, że dla biegaczy którzy naturalnie lądują na piętę, zmiana techniki biegu powinna następować stopniowo, tak aby nie przeciążać mięśni łydki i struktur ścięgna Achillesa! P.S. Wiemy, że tym luźnym artykułem wywołujemy odwieczną burzę na temat prawidłowego sposobu lądowania w biegu – w kolejnych wstawkach poznacie szerzej nasz punkt widzenia! 😎

📗Źródło: Phan X, Grisbrook TL, Wernli K, Stearne SM, Davey P, Ng L. Running quietly reduces ground reaction force and vertical loading rate and alters foot strike technique. J Sports Sci. 2017 Aug;35(16):1636-1642

Name (required)Email (required)Website

Leave a Reply